Anfora Creative

360 Derece Ajans

360 derece ajans ilk duyduğunuzda farklı gelen bir terim gibi durur. Fakat gün içerisinde yolda yürürken, internette, sosyal medya da sıkça gördüğümüz, rastladığımız örneğin reklamları hayata geçiren ajanslardır. 360 derece ajansın ne olduğunu merak edenler için çok teknik kısımlara girmeden açıklayacağız.

360 derece ajans aslında markalar/firmalar için oldukça faydalı ve kurtarıcıdır. Çünkü markalar birçok alan için farklı farklı ajanslarla çalışmak zorunda kalıyorlar. Örneğin sosyal medya ajansı, reklam ajansı, dijital pazarlama ajansı ya da geleneksel ajanslar. Eğer 360 derece ajans ile çalışırsanız aslında bütün istek ve ihtiyaçlarınıza karşılık bulabilirsiniz. Nasıl mı, o zaman başlayalım. İlk önce dijital ve geleneksel ajansların arasındaki farklardan ve ne iş yaptıklarını anlayarak başlamak isteriz.

Dijital Ajanslar

360 derece ajanslara başlarken ilk incelememize dijital ajanslardan başlayalım. Dijital ajanslar; mobil uygulama geliştirme, SEM, SEO, sosyal medya reklamları, sosyal medya yönetimi, içerik pazarlama gibi işler yaparlar. Dijital ajansları kısaca yeni medya diye de bildiğimiz alan olarak düşünebiliriz. Kreatif reklam ajanslarına baktığımızda; genellikle markalardan gelen brieflere göre yaratıcı çalışmalar yaparlar. Son dönemlerde çoğu markalar sadece kreatif çalışmalar isterler. Çünkü pazarın kalabalık olması ve rekabetin yoğun olmasından dolayı yaratıcı çalışmalarla kitlelerinin daha çok dikkatlerini çekmeye çalışırlar. Dijitalde yapılan işleri gelenekselden ayıran en önemli özelliklerden biri ölçülebilir olmasıdır. Gelenekselde kimlere hitap ettiğinizi ve ne kadar kitleye ulaştığınızı ölçümlemek oldukça zor bazen ise imkansızdır. Fakat dijitalde yapılan işlerin kitlesini belirleyebilirsiniz ve raporlarını almanız mümkündür.

Geleneksel Ajanslar

360 derece ajanslara geçmeden önceki bir diğer medya türümüz olan geleneksel ajanslar; aslında tek taraflı medyadır ve büyük kitleleri kapsar. Kitlelerde sınırlamalar koyamazsınız. Çünkü gazete, dergi, televizyon, radyo gibi tek taraflı iletişimin olduğu kanalları kullanırlar. Bu nedenle oldukça maliyetlidir. Geleneksel medyanın tek taraflı oluşu iletişimin değerinin daha da arttığı bu dönemlerde aslında büyük bir risktir. Kitleniz ile iletişim halinde olmanız oldukça değerlidir. Onların geri bildirimleri sizlere de yön verecektir.

360 Derece Ajans Neleri Kapsar?

360 derece ajanslarda reklamcılık, çok yönlü ve çok kanallı bir pazarlama stratejisini içerir. 360 derece ajanslar çalışırken reklam yönetimi olmak üzere farklı departmanlarda olmak üzere hepsinde rol alırlar. Bu ajanslar kitlelerinizle/müşterilerinizle ile ilgili tüm departmanlarda satış odaklı olmak üzere yol haritası belirlerler. Hangi alanlarda çalıştıklarına baktığımızda outdoor reklamlarından bahsedebiliriz. Outdoor reklamları aslında açık hava reklamlarıdır. Geniş bir hedef kitlesi vardır ve herkese hitap etmektedir. Bu yüzden doğru kurgulanmalıdır ve herkesi kapsayabilir olmalıdır.

360 derece ajanslarda dijital reklamlara baktığımızda dijital ortamların hepsinde kurgulanan reklam kampanyalarıdır. Arama motoru sayfalarında üst, alt veya sağ taraflarda gördüğümüz reklamlardır. Kullandıkları bu strateji, markaların web sayfalarına trafik çekmek için etkili bir yöntemdir. Ayrıca sonuçlarının ölçülebilir olması ilerleyişinizi de görmeniz için oldukça önemli olacaktır. 360 derece ajansların sosyal medya tarafına baktığımızda her sosyal mecra farklı bir kitle farklı bir dil demektir. Seçilebilir olması ve doğru analizlerle hedef kitlenize uygun zamanda çıkacağınız reklamların geri dönüşü markanız için daha iyi olacaktır. Böylelikle geleneksel medyadaki gibi fazla bütçeler ayırmanıza da gerek kalmayacaktır. Dijitalde yapılan diğer yöntemler için yazılarımıza bakınız.