Anfora Creative

Growth Marketing

Büyüme odaklı pazarlama son dönemlerin en çok aranan kelimeleri arasındadır. “Growth marketing” olarak da karşımıza çıkan bu alanı sizler için detaylandıracağız. Her firma veya şirket her yıl büyüyerek devam etmek ister. Özellikle son dönemlerde yaşanan alım gücünün düşmesi ile birçok sektör farklı pazarlama yöntemlerine yönelmeye başlamıştır. Hangi sektörde olursanız olun çok fazla rekabet söz konusudur. Peki bu rekabet ortamından nasıl sıyrılabilir ve kendi sektörümüzün lideri olabiliriz? Bu noktada growth marketing çalışmaları devreye girmektedir.

Büyüme odaklı pazarlama; markaların sürdürülebilir ve ölçülebilir bir şekilde büyümesini sağlayan stratejik çalışmaların geneline verilen bir isimdir. Diğer pazarlama yöntemleri genellikle trafiği arttırmaya veya satışı arttırmaya odaklanmaktadır. Büyüme odaklı pazarlamayı ayıran özellik ise aslında geleneksel pazarlama yöntemlerine yeni bakış açıları eklemekle başlıyor. Yani markaların büyüme stratejilerini A/B testi, SEO çalışmaları, içerik pazarlaması, video reklamları, e-posta pazarlaması ve pazarın daha fazla geliştirilmesi gibi anlamları taşımaktadır.

Büyüme odaklı pazarlama sistemi ile sadece potansiyel ve hedef kitleyi harekete geçirmek yerine kitlelerin yaşam boyu değerini artırarak özelleştirilmiş yaklaşımlarla gelirlerinin ve verimlerinin artması amaçlanmaktadır. Tüm bu çalışmaların sonucunda; sürekliliği olan büyüme odaklı dijital pazarlama yöntemleri ile markaların müşterilerini elde tutmaları, memnuniyetlerinin artmaları ve güven duymalarını önemli ölçüde geliştirmektedir.

Büyüme Odaklı Pazarlama Kanalları

E-posta pazarlama

– Mobil uygulamalar

– Sosyal medya kanalları

– CRM

SEO çalışmaları

– İçerik pazarlama

Büyüme odaklı pazarlama yöntemlerinde saydığımız bütün kanalların bir arada kullanılması çok değerlidir. Buradaki önemli olan konu ise hangi sırayla yani strateji ile ilerlenmesinin kararıdır. Stratejiler belirlenirken markanın bilinirliği ve itibarı en önde tutulmalıdır. Özellikle işin en başındayken hedefiniz sadece satış veya ciro odaklı olmamalıdır. Markanızın güven vermesi ve bilinirliği yüksek olduğu sürece zaten kazanıyor olacaksınız.

Growth Marketing Pazarlama Yöntemi Adımları

Büyüme odaklı pazarlamada Google reklamlarını SEO çalışmalarından ayırmamak çok değerlidir. SEO çalışmaları her zaman reklamları desteklemektedir. Bunun başlıca sebebiyse belirli anahtar kelimelerde organik olarak yükselme sağlarsınız. Böylelikle o anahtar kelimeler için reklamlar üzerinden para harcamanıza gerek kalmayacaktır. Fakat bu akıllara sadece SEO çalışmaları yeter gibi bir düşünce getirmemelidir. Reklamlarla desteklenmesi çok değerlidir. Özgün içerikler her zaman web site içerisinde de dışarı bağlantılarda da olmalıdır.

Büyüme odaklı pazarlamanın diğer adımlarına baktığımızda e-mail marketing, sektörünüze göre sms marketing ve mobil uygulamalar da değer görmektedir. Eğer niş bir pazardaysanız ve CRM alt yapısına sahipseniz e-mail marketing tercihlerinizin başında gelmesi gereken bir pazarlama yöntemidir.

Büyüme odaklı pazarlama içerisinde hangi sektörde olursanız olun muhakkak kullanmanız gereken sosyal medya kanallarıdır. Sosyal medya mecralarının hepsi sektörünüze uygun olmayabilir. Lakin kendi alanınıza uygun olan sosyal medya mecralarını kullanmanız artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Örneğin; kozmetik sektörü için Instagram ve özellikle TikTok kesinlikle hesaplarınızın aktif olarak kullanılması gereken mecralardır.

Growth Marketing Pazarlamada Kreatif Çalışmalar

Büyüme odaklı pazarlama çalışmaları içinde en can alıcı bölüm ise kreatif çalışmalardır. Hangi sektörde olursanız olun kreatif işler olması gereken bir bölümdür. Kreatif işler her zaman sosyal medya için gerekli değildir. Web sitenizin de görünümü özellikle son dönemlerde çok değerlidir. İşlerinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, estetik olması gerekmektedir. Her şeyin sosyal mecralar üzerinden değer kazandığını düşündüğümüzde yaratıcı işlerin ön planda olması sizi her zaman rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Büyüme odaklı pazarlama da bir diğer önemli bölüm ise itibar yönetimidir. İstemeden de olsa yapacağınız herhangi bir grubu dışlayıcı veya ayırıcı bir iş sizi bir an da itibar kaybına sürükleyecektir. Özellikle “Twitter” markalar adına korku dolu bir yer olmaya başladı. “Twitter”ın ardından Linkedin’da birçok iş övgü aldığı gibi birçok markanın istemsizce yaptığı hataların gün yüzüne çıkarıldığı bir mecra haline geldi. Bu konuda markanız veya firmanızla ilgisi olmayan birçok kitle bile sizin linçlerinizi görerek size karşı ön yargıda bulunabilir. Bu nedenle en başta itibar yönetimine dikkat etmeniz gerekir.

Büyüme odaklı pazarlama çalışmalarında işinde tecrübeli ve özellikle sektörünüzde çalışmış olan ajansları araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda ajansları araştırırken başarı hikayelerini ve referanslarını iyi araştırmalısınız. Ajans ile görüşmeye karar verdiğinizde referans verebilecekleri ve görüşebileceğinizi markaları istemelisiniz. Bir sonraki kısımda ise o markalara yaptıkları işleri öğrenip o işlerin yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Büyüme odaklı pazarlama ajanslarında yaptıkları işlerde tek bir bölümde uzman olmaları değil, ekip olarak tüm hizmetlerde nasıl çalıştıklarını incelemelisiniz.