Anfora Creative

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama ajansı, geleneksel reklam ajanslarının aksine, internette kullanılabilen tüm online ve dijital mecralarda pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanslardır. Bu nedenle dijital ajans denklemindeki “dijital” terimi web tasarımı, mobil uygulama geliştirme ve SEM (arama motoru reklamcılığı), SEO (arama motoru optimizasyonu), sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamcılığı, içerik stratejisi oluşturma gibi şeyler için kullanılmaktadır.

Geleneksel ajansların aksine, dijital pazarlama ajansı tarafından gerçekleştirilen tüm pazarlama faaliyetlerinin performansı ölçülebilir. TV, gazete, dergi veya reklam panolarında reklam vermenin geliri veya verimliliği dolaylı olarak ölçülebilir. Bir dijital pazarlama kampanyasında yapılan tüm işlerin geri dönüşü doğrudan ölçülebilir ve verimliliğini artırmak için gerekli adımlar atılabilir. Örneğin, prime time’da verilen TV reklamları ve reklamlar bu saatler arasında kanalı izleyen herkese gösterilir. Böylelikle izleyici sayısı (yani izleyici reytingi) yüksekse reklam fiyatı yüksek olur.

Ancak bu bütçenin çok daha azı harcanarak dijital pazarlama ile milyonlarca insana erişim sağlanabilir.

Üstelik bu erişim sadece markanıza ilgi duyacak hedef kitle belirlenerek bu hedef kitleye yönelik yapılacaktır. Aynı zamanda reklamların başarısı ve dönüşümleri son derece kolay bir şekilde ölçümlenebilir ve raporlanabilir.

Dijital Pazarlama Ajansı Hangi Konularda Hizmet Verir?

Etkili bir stratejik planlama (Bakınız: Stratejik Planlama Nedir?) için aşağıdaki süreçleri belirlemeniz gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Ajanslar Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlama ajansları, hizmet verecekleri kişi veya şirketlerin iş modelini ve hedef kitlesini iyi bilirler. Ardından, hedef kitlenin hangi online kanallarda ne zaman vakit geçirdiğini araştırır ve hedef kitlenin hangi kanallarda daha fazla etkileşim veya reaksiyona sahip olduğunu tespit eder.

Sonuç olarak şirket için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturur. Dijital pazarlama stratejisi kapsamında en doğru planı yapar ve uygulamaya başlar. Planı uygularken firmanın pazarlama bütçesini en etkili şekilde yönetmeye çalışacaktır. Çevrimiçi kanallarda kullanılan İnternet reklamcılığının veya sosyal medya reklamcılığının dönüşüm oranını kontrol eder. Dönüşüm hedefleri genellikle satışların yanı sıra marka bilinirliğini ve web sitesi ziyaretçilerini artırmak için diğer hedefleri artırmaktır.

Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışırken belirleyeceğiniz en önemli konu neyi başarmak istediğinizdir. Bu hedefler arasında satışları artırmak, trafiği artırmak ve görünürlüğü ve görünürlüğü artırmak yer alıyor. Pazarlama bütçenizi hedefleriniz kapsamında en etkili şekilde kullanmalısınız. Yanlış karar verdiğiniz dijital ajans, zaman ve para israfına neden olur ve bütçeniz tükendiğinde büyüme fırsatını kaybedersiniz.

Dijital Pazarlama Ajansı olarak size 3 adımda yardım oluyoruz

1. Ön görüşme yapıyoruz: Hedefleriniz üzerine konuşuyoruz ve hedeflerinize uygun stratejilerimiz üzerinde konuşuyoruz. Ayrıca varsa, mevcut Google Ads ve Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızı ücretsiz olarak analiz edip neler yapabileceğimiz ile ilgili raporlar paylaşıyoruz.

2. Dijital Pazarlama Yol Haritası Çıkarıyoruz: Beklentilerinize özel dijital pazarlama çözümleri üzerine bir çalışma yapıyoruz. Sizlere ne şekilde katkı sağlayabileceğimize dair bir iş planı ve yol haritası çıkarıyoruz.

3. Size özel teklif sunuyoruz: Sizlere Dijital pazarlama iş planımız kapsamında yapabileceklerimizi aktararak, teklifimizi sunuyoruz ve birlikte çalışmaya başlıyoruz.