Anfora Creative

Dijital Pazarlama Teknikleri ve Detayları

Dijital pazarlama teknikleri ile ilgili ilk yazımızda SEO, Google Ads ve içerik pazarlamadan bahsetmiştik. Bu dijital pazarlama teknikleri yazımızda ise sosyal medya pazarlaması, affiliate marketing ve re-marketing tekniklerinden bahsedeceğiz.

Dijital pazarlama teknikleri daha önce de bahsettiğimiz gibi markalar için oldukça değerli teknikleridir. Hepimizin bildiği gibi dijital dünyada bir varlığımız yoksa kitlelere ulaşmamız oldukça zor oluyor. Sadece yakın çevremize ulaşarak büyük başarılar beklemek çok da mümkün değildir.

Dijital pazarlama tekniklerinden sosyal medya pazarlaması ile başlayalım. Sosyal medyada artık hepimizin bir hesabı olduğunu hatta birçok kişinin birden fazla hesaplara sahip olduğu mecralardır. Hedef ve potansiyel kitleye ulaşmamızdaki en etkili yollardan biridir. Peki bunu nasıl yapıyoruz. Dijital pazarlama tekniklerinde en önemli unsurlardan biri yaratıcı olmaktır. Gün içerisinde sosyal medya üzerinden bir sürü içerik görüp bazılarını beğenip bazılarını da hiç görmeden geçiyoruz. Hızlı akışın olduğu sosyal mecralarda yaratıcı ve kreatif olmak çok değerlidir. Ulaşmak istediğiniz kitlenin diğer ilgi alanlarını da doğru tespit ederek yaratıcı ve ilgi çekici postlar, alt metinler hazırlamalısınız. Kolay gibi görünse de oldukça zor ve zaman isteyen bir iştir. Sosyal medya da bir çizginizin olması kitleniz için akılda kalması açısından da önem taşıyacaktır.

Dijital pazarlama tekniklerinden bir diğeri olan affiliate marketing sık duymadığınız bir yöntem olabilir. Fakat aslında bir çoğumuzun bildiği bir tekniktir. Affiliate marketing kısaca satış ortaklığı demektir. Satış ortaklığı aslında ürünü satan kişinin/firmanın çeşitli kişilerle satış ve pazarlama ortaklığı yapması sonucudur. Ortaklık yaptığı kişilerin aracılığı ile yaptığı satışlardan ürünlerini yayınlayan kişilere komisyon vermesi sonucunda gerçekleşir. Eğer daha tanınmamış bir markaysanız ve bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız kendi sektörünüzde ya da benzer sektörde bir marka ile anlaşıp ürünleriniz için satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama tekniklerinden re-marketing kısmına geldiğimizde adından da anlaşılacağı üzere yeniden pazarlamadır. Dijital pazarlama tekniklerinde sıkça kullanılan bu teknik en etkili, dönüşlerinin genellikle iyi sonuç verdiği bir sistemdir. Re-marketing’deki amaç sitenize girip gezen kitlelerin farklı sitelerde sizin reklamınızı görmeleri yöntemiyle kurgulanmaktadır. Dijital pazarlama tekniklerindeki re-marketing tekniğinde kitlelerin sitenizi yeniden ziyaret etmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir.