Anfora Creative

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama teknikleri SEO, Google Ads, Facebook Ads ve içerik pazarlama gibi başlıklar altında inceleyebiliriz. Bu teknikler son dönemlerde firmaların/markaların en çok ihtiyaç duyduğu pazarlama faaliyetleridir.

Dijital pazarlama teknikleri, artık markalar/firmalar için bir tercih olmaktan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Bireysel veya kurumsal ihtiyaçlarınız için farklı dijital pazarlama teknikleri kullanmak önemli bir konumda olmaya başladı. Elbette ki beraberinde birçok farklı dijital pazarlama teknikleri de hayatımıza dahil olmuş durumdadır.

SEO Nedir?

SEO Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Firmanızın/markanızın ürünlerini kapsayan ya da belirlediğiniz anahtar kelimelerin kullanılması ile yapılmaktadır. Sitenizin arama motorlarında aktif etkileşim almasını sağlayan pazarlama tekniklerinden biridir. SEO çalışmaları, web sitenizin site içi ve site dışı trafiğinin artması için gerekli bir pazarlama tekniğidir. Arama motorlarından üst sıralarda yer almıyorsanız ürünlerinizin kalitesi ya da nitelikleri kitlelere ulaşamayacağı için bir anlam ifade etmeyecektir. Doğru backlink alımları da SEO çalışmalarında oldukça önemlidir. Yanlış yönetilen SEO çalışmalarında footer backlink alımları ya da nofollow backlinklerle karşılaşmanız mümkündür.

Google Ads Nedir?

Dijital pazarlama tekniklerinde Google Ads kısmına geçtiğimizde hemen hemen her gün karşılaştığımız reklamlar aklımıza gelmelidir. Dijital pazarlamanın en temel tekniklerinden birisi olan Google Ads; arama motorlarının, sonuçlarında yer alan reklamlardır. Arama motorları bu yöntemle arama sonuçlarının en üst ve alt bölümünde reklam vermeye olanak sağlamaktadır. Arama ağı reklamları, ilgili anahtar kelimelerde hedef kitleye ulaşmak için etkili yollardan biridir. Her gün milyonlarca aramanın yapıldığını düşündüğümüzde Google Adwords ile hedef kitleye ulaşacak doğru anahtar kelimelere verilen reklamlar markanız/firmanız için önemli başarılar elde edebilirsiniz. Dijital pazarlama tekniklerinde görüntülü reklam ağı kampanyalarına baktığımızda; bu yöntemde, arama motorlarının reklam ağı içerisinde yayıncı durumunda olan web sitelerindeki reklam alanları aracılığıyla tanıtımlarınızı yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bu teknikte de hedef kitleye uygun kategorilerdeki web siteler ile eşleşme yapılarak reklamlarınız yayınlanacaktır.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital pazarlama tekniklerinde içerik pazarlama kısmına geldik. Dijital içerik üretimi, en çok etkileşim alan pazarlama teknikleri arasındadır.

İçerik pazarlamasında bilgiler, ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili web siteler aracılığıyla sunulmaktadır.

İçerik pazarlaması, reklamların organik halidir diyebiliriz. Son dönemlerde hızlı bir şekilde içerik tüketimi yapıyor ve sürekli yeni içerik arayışına giriyoruz. Sosyal medyaya veya blog sayfalarına bakacak olursak milyonlarca içerik üretiliyor ve tüketiliyor. Arama motorları en kaliteli içeriği üreten web sitelerini tarayarak üst sıralarda çıkmasına öncelik veriyor.

İçerik pazarlaması; geleneksel ve klasik pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi kullanıcının önüne bir reklam koyma yerine, onun dikkatini çekecek, işine yarayacak, ona değer katacak bir içerikle karşısına çıkmaktadır.