Anfora Creative

Dijital Reklam Ajansı

Dijital reklam ajansı ile çalışmak artık bütün sektörlerin başlıca ihtiyaçlarındandır. Çünkü herhangi bir dijital varlığınızın olmaması aslında markanızın olmamasına eş değerdir. Bu konuda yapmanız gereken ilk şey sizi doğru temsil edecek olan dijital reklam ajansını veya dijital ajansı belirlemektir. Peki sektörünüze ve size uygun olduğunu düşündüğünüz ajansı nasıl belirlemelisiniz? Doğru ajansı seçmeden önce sizler için hazırladığımız bu yazımızı okumalısınız.

Dijital Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

Dijital reklam ajansı seçerken ilk önce yapmanız gereken kendi önceliklerinizi belirlemenizdir. Ajans ararken ve ajanslar ile görüşürken kendinizi ve isteklerinizi doğru ifade etmelisiniz ki beklentilerinizi karşılayıp karşılayamayacaklarını en başta anlayabilesiniz. Dijital reklam ajanslarının içerdiği hizmetleri ve hangi sektörlerle çalıştıklarına bakmalısınız. Çalıştıkları sektörler ve markalar sizlere yol gösterici olacaktır. Ajanslarla kesinlikle toplantı yapmalısınız. Böylelikle sizler için yapacaklarını da öngörmüş olacaksınız. Bir ajans ne kadar iyi olursa olsun ajans ile aranızdaki uyum daha önemli bir konumdadır. Sizi ve markanızın ihtiyaçlarını doğru anlayabilmeleri için zaman tanımanız ve kendinizi doğru aktarmalısınız.

Artık yaşadığımız dünya dijital ortama kaymış durumdadır. Bu nedenle de sektör fark etmeksizin dijital reklam ajansları kaçınılmaz olmuştur. Kendimizden yola çıktığımızda alacağımız en küçük eşyadan en büyük yatırımlara kadar her şeyi internette aratıyoruz. Örneğin bir tişört bile alacağımızda ilk önce internetteki çeşitlere bakıyor ve yorumları okuyoruz. Kullanıcı deneyiminin bu kadar önem taşıdığı bir çağda markanızın/firmanızın da internette olması gerekiyor. Araştırmalara göre dijital reklamlar, geleneksel reklamlardan daha ilgi çekmektedir.

Dijital reklam ajanslarını birbirlerinden ayıran en önemli noktalardan biri de yaptıkları işlerin yaratıcılıklarıdır. Çünkü dijital reklamlar hemen hemen herkesin yaptığı şeydir. Fakat bunu nasıl yaptıkları ve hangi kanallar üzerinden yaptıkları onları birbirlerinden ayıran noktadır.

Dijital Reklam Ajansları Ne İşe Yarar?

Dijital reklam ajansları ne işe yarar sorusu da kafa karıştıran sorulardandır. Bu konuda dijital reklam ajansları en temelde şirketinizi doğru yerde/alanda doğru zamanda temsil etmesidir. Çok reklam her zaman doğru iş anlamına gelmemektedir. Hatta bazı durumlarda para ve itibar kaybınıza yol açabilir. Bu nokta da seçtiğiniz ajans size yol gösterici olmalıdır.

Size uygun olacak olan dijital reklam ajansı;

– Doğru hedef/potansiyel kitleleri belirlemeli,

– Markanızın/firmanızın pazarını açık ve ihtiyaçlarını belirlemeli,

– Size uygun sosyal medya kanallarını tespit etmeli,

– İstek ve ihtiyaçlarınızı analiz edebilmelidir.

Alanında uzman olan bir dijital reklam ajansının sizin tüm hizmetlerinize hakim olması ve kritik noktalarda müdahale edebilmesi gerekmektedir. Genellikle ajans ve markalar arasındaki sorun ajansın öngörüp markaya ilettiklerinin marka tarafından kabul görmemesidir. Bu konuda çalıştığınız ajansa güven duymalı ve önerilerine kulak vermelisiniz. Kendi sektörünüzde ne kadar yıl geçirmiş olursanız olun dışarıdan bir gözün her zaman daha kıymetli olduğunu unutmamalısınız. Özellikle ajansların tecrübelerinden dolayı sizlere aktardıkları ve öngördükleri sizler için daha kıymetli olmalıdır.

Dijital Reklam Ajanslarının Sunduğu Hizmetler

Genellikle dijital reklam ajansları;

Dijital pazarlama hizmetleri,

– Sosyal medya yönetimi veya danışmanlığı,

SEO çalışmaları,

– Web site yönetimi gibi hizmetleri barındırmaktadır.

Daha kapsamlı olan dijital ajanslar ise sizlere marka yönetimi, marka pazarlama hizmetleri ve büyüme odaklı pazarlama gibi hizmetlerde vermektedir.

Dijital reklam ajansı seçiminin markanızın büyümesi için olan önemini ve değerini sizlerle paylaştık. Bir sonraki yazımızda sizlere dijital reklam ajansının geleneksel yöntemlerden daha önemli bir hale gelmesinin nedenlerini aktarıyor olacağız.