Anfora Creative

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital reklam ajansı her şeyin değiştiği gibi reklamların da dijitale dönüşüyle birlikte hayatımıza girmiştir. Sıkça duyduğumuz ve önemsemediğimiz dijitalde yapılan işler aslında hemen hemen her gün dolaştığımız internet sitelerinde. Sosyal medya sayfalarında gördüğümüz reklam kampanyalarını yapanlar dijital reklam ajanslarıdır.

Özellikle son 2 yıldır pandemi nedeniyle de sosyal mecralarda daha fazla zaman geçirdiğimizi düşünüyoruz. Bazen bazı reklamları o kadar çok beğeniyoruz ki ürünle ilgilimiz olmasa dahi izlemek istiyor ya da reklamı kimin yaptığını araştırıyoruz. Tam da bu noktada başarılı işler, yaratıcı veya kreatif diye adlandırabileceğimiz dijital reklam ajansları devreye girmiş oluyor.

Kendimize hiç soruyor muyuz, bu reklamı ben yapsaydım nasıl yapardım? Birçoğumuzun bu soruyu sorduğunu düşünüyoruz. Ya da bazı reklamlarda ne güzel düşünülmüş ne reklam yapmışlar diyoruz. Aslında beğendiğimiz reklam içeriklerine baktığımızda markalar, ürünler ne olursa olsun belirli bir çizgiyi beğeniyoruz. Örneğin her reklamın içerisinde komiklik sevmiyoruz. Çünkü her markanın ya da reklamın dinamiği farklıdır. Bu yüzden gelin dijital reklam ajanslarının çalışma yöntemlerini inceleyelim.

Dijital Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Dijital reklam ajanslarının çalışma yöntemleri çalıştıkları markalara göre değişmektedir. Çünkü markanın/firmanın karakterine yani kurumsallığı üzerine çalışma yöntemi belirlenir. Dijital reklam ajansı, öncelikle çalıştığı firmanın/markanın kurumsallığını, çizgisini ve yaptıkları işi çok iyi bir şekilde anlamalıdır. Sonrasında hedef kitleyi araştırıp analiz eder. Bunun nedeni ise markanın/firmanın örneğin ürünlerine, yaptıkları işlere ilgi gösteren ya da ilgilenebilecek olan hedef ve potansiyel kitlenin hangi saatlerde, hangi günlerde daha aktif olacağını belirlemektir. Bunlarla birlikte hedef kitlenin hangi sosyal mecralarda daha aktif olacağı hakkında da öngörülerde bulunabilmelidir.

Bu bilgileri elde ettikten sonra pazarlama stratejisi belirlerler. Belirledikleri strateji ile hedef, potansiyel kitlenin ilgisini çekecek reklam kampanyaları düzenlemeye başlarlar. Dijital de yapılan reklam kampanyalarının ölçülebilir olması ve doğrudan o ürünlerle ya da hizmetlerle ilgilenen kişilere yapılıyor olması markanın da geleneksel pazarlamadaki gibi yüksek bütçeler harcamasına gerek olmadığı için reklam giderleri açısından da oldukça önemlidir.

Dijital reklam ajansları markanın kendilerine ayırdığı bütçeyi en iyi ve verimli şekilde kullanmaya özen gösterirler. Yaptıkları reklam kampanyalarının etkileşim oranlarını, kitlelerin erişilebilirliklerini ve izleyen üzerindeki etkisini incelerler. Başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda da kendilerini değerlendirebilir ve varsa hatalarını görebilirler.

Burada size dijital reklam ajansının markalar için yaptıklarının bir kısmını özetle anlattık. Tabii ki yaptıkları bunlarla sınırlı değil ve aslında bu kadar kolay da değil. Detaylı bilgi almak isterseniz diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.