Anfora Creative

Dijital Reklam Ajansı

Dijital reklam ajansı son dönemlerde küçük işletmelerden holdinglere kadar her markanın firmanın en önemli ihtiyacıdır. Bunun başlıca sebebi ürün veya hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun ya da insanların ihtiyaçları doğrultusunda olsun bu ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını doğru yapamazsanız kitlenize geçiremezseniz. Sonuç olarak ürünlerinizin ne kadar iyi olduklarının bir anlamı kalmamış oluyor. Bu noktada ihtiyacınız olan şey doğru kitleye doğru mesajı en yalın haliyle verebilmektir.

Dijital reklam ajansları da tam bu noktada devreye giriyor. Öncelikle hangi sektördeyseniz ürün ve hizmetlerinizi objektif analiz etmelisiniz. Sonrasında rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Rakipleriniz hangi mecralarda bulunuyor, hangi ürünlerin üzerine yoğunlaşmışlar ve bir ajans ile çalışıyorlarsa yaptıkları tasarımları incelemelisiniz. Bu analizler seçeceğiniz ajans konusunda sizlere yol gösterecektir.

Dijital reklam ajansı seçimine geçecek olursak; öncelikle belirlediğiniz ajansların çalıştıkları markalara bakmalısınız. Hangi sektörlere hizmet vermişler ve hangi alanlarda öne çıkmışlar. Çünkü daha önce tek bir sektör üzerine çalışmış ya da sizin sektörünüzde hizmet vermemişlerse alacağınız hizmetler size yetersiz gelebilir, burada tecrübe oldukça değerlidir.

Hangi ajans ile çalışacağınıza karar verdikten sonra onlar da sizin için rakip analizleri ve önerileri sunacaklardır. Birlikte belirleyeceğiniz yol haritasıyla olmanız gereken sosyal mecralarda çalışmalara başlarsınız. Sosyal mecralarda en önemli şeylerden biri kullanacağınız sosyal medyaların kurumsal dilidir. Çünkü bu kurumsal dil hedef ve potansiyel kitleniz ile iletişim kanalınız olacaktır. Onların taleplerini doğru anlayabilmeniz ve kendinizi ifade edebilmeniz adına kullandığınız dil hep aynı kalmalıdır. Bu belirleyeceğiniz dil hem paylaşımlarınızda hem de gelen mesajlara verdiğiniz yanıtlarda aynı olmalıdır. Bunların en başında belirlenmesi oldukça değerlidir.

Dijital reklam ajansıyla birlikte sosyal medyadaki kurumsal dilinizi belirledikten sonra tasarım dilinizi de ona uygun olarak oturtmalısınız. Çünkü hepimizin aklında kalan markalarla özdeşleşmiş bir slogan veya görsel vardır. Markanızın da bu bilinirliğe ulaşabilmesi için belirlenen yol haritasına sadık kalmanız önemlidir. Bu noktada ajansınıza duyduğunuz güven ve kuracağınız bağ sağlam olmalıdır. Siz kendi sektörünüze fazlaca hakim olabilirsiniz fakat profesyonel başka gözlerinde fikirlerine açık olmalısınız.