Anfora Creative

Etkinlik Yönetimi

Etkinlik yönetimi kolay gibi görülen dışarıdan bakıldığında çok eğlenceli olan fakat arka planında bir sürü stratejilerin olması gereken bir süreçtir. Etkinlik yönetimi markaların, firmaların etkinlik süresi öncesi, etkinlik süreci ve sonrasındaki geri dönüşlerin en olumlu ve güzel geçmesi için planların, stratejilerin ve adımların planlanması ile gerçekleşir. Özellikle büyük bir etkinlik planı yapıyorsanız karşılaşılabilecek bütün krizlerin ve sorunların ön görülmesi gerekir.

Etkinlik yönetimi yapılacak markaya, alana ve ne için yapıldığına göre birçok alana bölünmektedir. Örneğin bir markanın açılışı ile ilgili yapacağınız etkinlik ile bir festival etkinliği arasında oldukça fazla farklar vardır. Etkinlik düzenlenirken genel dikkat edilmesi gerekilenleri birlikte inceleyelim.

Etkinlik yönetimine başlamadan önce hangi marka için yapılacaksa objektif bir analiz yapılmalıdır. Markanın vizyonunu, misyonunu ilerlemek istedikleri yol haritalarını doğru bilmeniz gerekir. Örneğin markanın ilkelerine aykırı ya da yanlış aktarılan bir etkinlik kitlelerin markaya olan bakış açısını değiştirecektir.

Etkinlik yönetiminde markaya uygun kitleleri analiz ettikten sonra bu kitlelerin neleri sevdiği ve nelerle ilgilendiklerini iyi öğrenmelisiniz. Etkinlik akışı ve nelerin ilgilerini çekecekleri açısından değerlidir. Bir diğer yandan eğer sanatçı çağıracağınız bir etkinlik ise kitlenin kimleri dinlediği de oldukça önemlidir. Örneğin rap müzik tarzını dinlemeyen ya da markanın ilkelerine karşı gelen birini davet etmek ve sanatçı olarak sunmak değer kaybı yaşamanıza yol açabilir.

Etkinlik yönetiminde bir diğer önemli unsur ise etkinliğin gerçekleşeceği alandır. Sadece açık havada mı yoksa kapalı alanda mı gerçekleşeceği bile oldukça titizlikle yaklaşılması gereken bir konudur. Alan seçiminde açık ya da kapalı olmasını belirlerken genellikle hava koşullarına göre seçildiği düşünülür. Elbette hava durumu da oldukça önemlidir fakat seçtiğiniz alanın gelecek kitleler için yaratacağı atmosfer çok daha önemlidir.

Örneğin etkinlik yönetiminde bir festival yöneteceksiniz, yani günler süren bir etkinlik süreciniz olacak peki kitleleri nasıl çekeceksiniz, işte bu nokta da profesyonellerden destek almanızı öneririz. Çünkü yanlış kurgulanan bir festival etkinliği bir sonraki etkinliklerinize de referans olacağı için kitlelerinizde yanlış bir algı bırakabilir. Etkinlik yönetimi ile ilgili daha önce tecrübeleri olan ajansları seçmenizde yarar vardır. Hem yapmış oldukları etkinlikleri görebilmeniz ve neler yapabilecekleri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır hem de işi riske atmamış olursunuz. Yapılan güzel etkinlikler kitleler arasında hızlıca yayıldığı gibi kitlelere hitap etmeyen bir etkinlik yönetimi de gerçekleştiren kişi ve kurumların da hızlıca yayıldığını unutmamalıyız.