Anfora Creative

Etsy Yönetimi ve Etsy Danışmanlığı

Etsy yönetimi ve Etsy danışmanlığı hizmetimizi aldığınızda sizlere neler sunduğumuzdan ve Etsy’nin nasıl bir e-ticaret sitesi olduğundan bahsetmek isterim. Etsy yönetimine başlarken dikkat edilmesi gerekilen şeylerden başlayalım.

Etsy, e-ticaret dünyasına 2005 yılında giriş yapmıştır. Etsy el emeği, benzersiz ürünlerin satıldığı, ürünlerin gerçek görüntülerinin olmasının zorunlu olduğu ve kişisel bilgilerinizi yanlış giremeyeceğiniz ve böylelikle güven veren bir e-ticarettir. Etsy’de satışlarınızı artırmak için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Etsy yönetiminde satışlarınızı kolaylaştıracak, potansiyel müşterilerinizi gerçek müşteriye dönüştürecek bazı fikirlerden söz edelim.

Etsy’de satış yapabilmeniz için en önemli şeylerden biri, ürün listelerinizin görüntülenmesini sağlamanız ve olumlu yorumları artırmanızdır. Bu dolaylı olarak daha fazla görüntüleme ve daha fazla satış anlamına gelir. Bunun içinde doğru bir SEO çalışması yapmanızı tavsiye ederim. SEO, Google ve Etsy arama botlarında mağazanızı ve ürünlerinizi görünür kılması için en önemli faktörlerin başında yer alır. Görünürlüğünüzü artırmanın en hızlı yolu SEO çalışmasıdır. En çok aranan anahtar kelimeleri kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlediğinizde bunları ürün adı, ürün açıklamaları gibi kısımlara eklemeniz gerekmektedir. Etsy danışmanlığı alarak mağaza kurulumunuzu yaptırabilirsiniz. Daha fazla alıcının listelerinize bakmasını sağlamanız, istatistikleri ve diğer kaynakları kullanmaya ilişkin ipuçlarını öğrenmeniz önemlidir. Zamandan ve emekten kayıp yaşamamak adına öncelikle ürünlerin görüntülenmesini artırmaya odaklanmanızı öneririm.

Etsy’de satışları artırmanın en etkili yöntemlerinden biri ise, marka bilinci oluşturmanızdır. Etsy Danışmanlığı alarak da müşterilerinizin daha fazla ilgisini çekmeniz için ürünlerinizin etrafında bir marka oluşturmanız sizi daha bilinir ve güvenilir kılacaktır. Etsy’de olan mevcut banner ve görsel alanlarını kullanabilir, markanız için müşterilerinizin zihninde yer edinmeniz mümkün olabilir. Ürünlerin filigran fotoğrafları ile müşterilerin zihninde ürün ve marka ile ilgili bir algı oluşturulabilir. Ayrıca, ürünler için bir etiket kullanmak, marka bilinci oluşturma ve pazarlama hedefleri için de önemlidir.

Etsy’de satışları artırmanın en iyi yollarından biri de ürünlerinizin daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlamanızdır. Ürünlerinizi listelerken çok açıklayıcı olmalısınız. Fakat bu noktada doğrudan konuya odaklanmanız önemlidir. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak, ürününüzü ne için yapıldığına veya ne için kullanıldığına göre değil ne olduğuna ve insanların nasıl aratacağını düşünerek tanımlamalısınız. Örneğin; ürününüz bir tabloysa, tabloya uygun bir kategoride sınıflandırmalı ve tablonuza verdiğiniz isme dikkat etmelisiniz. Bu şekilde aramalarda daha kolay çıkacaksınızdır.

Sosyal medya günümüzde tüm işletmeler ve işler için oldukça önemli bir mecradır. Etsy için de aynı şey geçerlidir. Ürünlerinize bakan kişiler sosyal medya hesaplarınıza ve varsa web sitenize de bakmak isteyeceklerdir. Bu yüzden markanızın sosyal medya varlığı büyük önem taşımaktadır. Etsy mağazanızdaki ürün veya ürünlerinize dikkat çekmeniz için sosyal medya hesaplarınızdan olabildiğince yararlanmanızda fayda vardır. Özellikle niş ürünleriniz için sosyal medya platformlarını verimli ve doğru kullanmanız önemlidir. Böylece bu kanallardaki potansiyel müşterilerinizi de Etsy mağazasından ürün satın almaları için yönlendirmiş olursunuz.

Etsy’de satışlarınızı artırmanın bir diğer faktörü ise ürün görselleridir. İnsanlar istedikleri ürünleri arattıklarında içeriğinden önce ürünün görselini görmektedir. Bu sebeple ürünlerinizin her açıdan çekilmiş fotoğraflarının olması ve bu fotoğrafların net olması çok önemlidir. Çektiğiniz açılar, renkler alıcılar için oldukça önemlidir. Sonuçta ürününüz ne kadar iyi olursa olsun görselini beğenmediğiniz bir ürünü sipariş etmezsiniz. Ürün fotoğraflarınızı daha da dikkat çekici yapmak için fotoğraf düzenleme programlarından yararlanabilirsiniz.

Etsy yönetimi kolay görünse de her açıdan zor ve sabır gerektiren bir e-ticarettir. Çünkü milyonlarca satıcının olduğu bir ortamda rekabete girmeniz için bütün adımları doğru tamamladığınızdan emin olmalısınız. Ürünlerinizin ilk sıralarda görünür olması, görsellere ve kullandığınız kelimelere bakan kişileri size getirebileceği gibi sizden uzaklaştırabilir. Bu yüzden profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederim.