Anfora Creative

Google Adwords

Google Adwords ölçülebilir olması ve reklam veren kişilerin/firmaların sadece tıklamalar için ücret ödüyor olması, ürünlerinin tanıtımını yapmayı hedefleyen firmaların ilk reklam tercihlerinden olmasını sağlamaktadır.

Google Adwords, Google aramalarda ve haritalarda işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri o ürünleri arayan kullanıcılar için daha kolay ulaşabilmesini sağlamaktadır. Genellikle herkes nereye gideceklerini ne yapacaklarını veya ne satın alacaklarını Google üzerinden arama yaparak bakarlar. Google reklamınızı, istediğiniz hedef kitleleri belirleyerek onların önlerine çıkarabilirsiniz. Google Adwords yardımıyla potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve satış ağınızı genişletebilirsiniz.

Bu reklam modelleri sadece büyük ölçekli işletmelere için değildir. Google Adwords, küçük ve orta ölçekli işletmeler de olmak üzere geniş alanda hizmet vermektedir. Reklam vermeye başladığınızda, belirlediğiniz hedef kitlenin yapacağı arama sorgularını, anahtar kelimeleri, ilgi alanları, kategorileri ve konuları belirleyerek doğrudan hedefler gerçekleştirebilir ve reklamlarınızı belirlediğiniz gruplara gösterebilirsiniz.

Belirlediğiniz anahtar kelimeler ile seçtiğiniz kategorilerde yapılan aramalarda reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bunun yanında diğer web sitelerinin reklam alanlarında reklamlarınızı görsel olarak ekleyebilirsiniz. Hatta sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar için re-marketing yardımıyla, daha düşük maliyetlerle hedeflemeler gerçekleştirebiliriz.

Google Adwords Reklam Çeşitleri

Arama Ağı Reklamları

Adwords’ten arama ağı reklamı verdiğinizde, seçmiş olduğunuz anahtar kelimeleriniz ile ilgili Google’da aramalar yapıldığında reklamınız arama sonuçlarının yanında görülebilecektir. Anahtar kelimeleriniz bir Google aramasıyla ilgili olduğunda, reklamlarınız Google arama sonuçlarıyla birlikte gösterilecektir. Google Adwords reklamlarınız, Google arama sonuçlarının altında veya üstünde gösterilebilirler. Bunun yanında, Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da gerçekleştirilen aramalarda da reklamlarınız yer alacaktır.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklam ağı kampanyasında kullanıcılar, web sitelerinde gezerken, Youtube’da video izlerken, Gmail hesaplarında maillerine bakarken veya mobil cihazlar ve uygulamalar kullanırken onlara ulaşmanıza yardımcı olan reklam türüdür. Google Adwords görüntülü reklam ağını seçtiğinizde, hedefleme özelliği sayesinde ürün ve hizmetlerinizi, doğru yerde ve doğru zamanda potansiyel müşterilere ulaştırabilme imkanı sağlamaktadır.

Görüntülü reklam ağı kampanyasıyla, daha dikkat çekici reklam türleri yardımıyla ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara sunabilirsiniz. Görüntülü reklam ağında yayınlayabileceğiniz bazı reklam türleri şu şekildedir; duyarlı görüntülü reklamları, Google’da görüntülü reklam ağında reklam oluşturma işlemleri, duyarlı reklamlar sayesinde daha kolay hale gelmiştir. Duyarlı görüntülü reklamları oluşturmak için reklam metninizi girmeniz gerekir. Ardından reklamda yer almasını istediğiniz görselleri ve logonuzu eklemeniz yeterli olacaktır. Bir diğer seçenek ise etkileşim reklamlarıdır. Bu reklam türü ise Youtube ve görüntülü reklam ağında yer alan görsel ve videolu reklamlarıdır.

Google Adwords Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Google Adwords kullanırken; reklam bütçenizi en doğru şekilde belirlemelisiniz. Fazla bütçe harcamanız her zaman size doğru dönüşler getireceği anlamına gelmez. Doğru yer ve zamanda ilgili hedef kitleyi belirlemeniz harcayacağınız bütçeden daha değerlidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken çok yönlü düşünmeli ve kendinizi müşterinizin yerine koymalısınız. Her zaman müşteri odaklı düşünmenizi tavsiye ederiz. Web sitenizin optimizasyonuna dikkat etmenizde oldukça değerlidir.

Google, reklam veren işletmelerin web sitesinde yer alan sayfaların yapısını, açılış hızı gibi özelliklerini göz önünde bulundurarak reklamlarınızın görünürlüğünü düzenliyor, bu yüzden sıkça web sitenizde hata olup olmadığına her şeyin doğru olduğuna emin olmalısınız. Google Adwords‘te birden fazla reklam ağını birlikte kullanmaya çalışın, böylelikle hangi reklam gruplarının size daha yararlı olduğunu ve kitlelere hangi kampanyalardan daha rahat ulaştığınızı gözlemleyebilirsiniz.

Google’da yapılan aramaları göz önünde bulundurarak reklam stratejisi geliştirmelisiniz. Google Adwords reklam dönüşlerini iyi analiz edebilmeniz ve bununla birlikte optimizasyonları gerçekleştirmelisiniz. Son olarak da en önemlisi reklamlarınızın nerelerde görüneceğini iyi belirlemenizde fayda vardır. Sizin sunduğunuz ürün ve hizmetlerle hiç alakası olmayan yerlerde reklam vermeniz sadece maddi kayıp değil zamandan da kayıp yaşamanıza neden olacaktır.