Anfora Creative

Kreatif Ajans Nedir?

Kreatif ajansı duyduğunuzda ya da karşılaştığınızda kafanız karışıyor olabilir. Gelin birlikte kreatif ajans ne demek ne iş yaparlar inceleyelim. Reklamcılık sektörü teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı uzmanlıklar ile hizmet vermeye devam etmektedir. Bunun yanında markaların da dijitalleşen dünyadaki pazarlama ve kendilerini tanıtma görüşleri de değişmektedir. Günümüzde dijital alanlarda var olamayan bir şirket veya marka çok bilinir olamıyor. Doğal olarak artık her şirket dijital dünyanın her ortamında yer almak istiyor.

Bu durumda rekabet ortamı artmaya başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli firmalar da kreatif çözümlerle kitlesinin dikkatini çekip, kısa bir sürede dijital ortamlar sayesinde büyük markalara dönüşebiliyorlar. Dijital ortamlardaki rekabet fazla olduğu için her marka, kitlesini etkileyebilecek ve kendilerini rakiplerinden ayıracak çalışmalar yapmak istemektedir. Tam da bu noktada kreatif ajansın önemini daha iyi anlıyoruz.

Günümüzdeki reklam ajanslarını dijital, grafik, web, prodüksiyon, tam hizmet ve kreatif ajanslar olarak ayırabiliriz. Tam hizmet veren ajanslarda vardır. Bununla birlikte diğer ajansların da neredeyse tamamının dijital pazarlama alanında hizmet verdiklerini görebiliriz.

Hangi Ajanslara Kreatif Denir?

Kreatif ajanslar; kreatif reklam ajansı, kreatif dijital ajansı veya dijital kreatif ajans isimleri altında hizmet veriyorlar. Fakat kreatif ajanslar yaptıkları işlerden dolayı diğer ajanslara göre farklılardır. Çünkü zaten işleri farklı olmaktır, kitleyi etkilemek, kimsenin göremediği ya da düşünemediğini düşünmektir. Dolayısıyla yaptıkları işler etkileyici ve eşsizdir. Kimsenin düşünemediğini düşünürler. Özellikle pazarlama, kurumsal kimlik, marka yönetimi, tasarım, prodüksiyon işlerinde fazlasıyla başarılıdırlar.

Ajanslar, çalışmalar yaparken genellikle firmaların istekleri yani briefleri doğrultusunda işler ortaya koyarlar. Kreatif ajanslar ise zaten yapılamayanı yaptığı için briefler ile çalışmazlar. Amaçları zaten müşterisine farklı ve yaratıcı hizmetler sunmaktır. Özellikle pazarlama çalışmalarında tüketiciyi şaşırtan, etkileyen ve markayı hedefinden öteye götüren çalışmalar ortaya koyarlar. Kreatif ajanslar markaları kısa ve uzun vadede güçlü ve başarılı hale gelecek yol haritalarını çizerler. Bu nokta da markaların sadece istedikleri hedefleri söylemeleri yeterli olacaktır.

Kreatif ajanslar markanın ulaşmayı hedeflediği alana, kitleye ve mecralara göre konumlandırılmasını, yönetimini ve pazarlamasını yürütürler. Marka bilinirliğini kısa vadede yüksek bilinirliğe ulaştırmayı hedeflerler. Bunları yaparken de yaratıcı ve özgün çalışmalar ile hem markanın bilinirliğini ve özgünlüğünü ortaya çıkarıp hem de potansiyel müşterilerin ilgilerini çekerler. Basit bir dille anlatırsak; aslında tüketicinin sıkıldığı geleneksel ve standart reklam anlayışının dışına çıkarak, tüketiciye marka bağımlılığını oluşturan, ürünleri sevdiren, paylaşmasını ve satın almasını sağlayan pazarlama stratejileri izlerler.

Kreatif Ajans ile Çalışmanın Avantajları

Kreatif ajanslar markalara her şeyden önce yol göstericidir. Marka için en başarılı olacak stratejiyi belirlerler ve adım adım başarıya götürürler. Eğer yeni bir marka oluşturacaksınız kreatif ajans ile çalışmanız çok önemlidir. Çünkü kimsenin aklına gelemeyecek ve herkesin konuşacağı bir marka yaratmanızda yardımcı olacaklardır. Tasarım konusunda da ekipleri kreatiflik ön planda olarak oluşturulduğu için çok iyi bir logo tasarımına sahip olabilirsiniz.

Kreatif ajans yardımıyla akılda kalıcı bir sloganınızda oluşacaktır. Ayrıca sektörünüzü sürekli analiz ederler ve her zaman rakiplerinizden farklı olmanız için yeni fikirler üretirler. Ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeniz için de danışmanlık verebilirler. Yaratıcı yetkinlikleri kapsamında aklınıza gelemeyecek bir opsiyon ile müşterilerinizin satın alma eğilimini ve memnuniyetini yükseltebilirsiniz.

Reklam yönetiminde yaratıcı ve stratejik düşünürler. Kimsenin yapamayacağı şekilde bir reklam veya kampanya çalışması yönetirler. Aynı zamanda hedef kitlenizi iyi analiz edip tanırlar böylece nerede, nasıl ve ne zaman reklam verilmesi gerektiğini doğru stratejilerle belirlemiş olurlar. Böylelikle reklamlar doğru kitleye ulaşacağı için fazladan reklam maliyeti de harcamamış olursunuz. Her zaman bir sonraki izleyeceğiniz adımları belirlemiş olurlar.

Kreatif ajansta çalışanlar tasarım konusunda oldukça başarılıdırlar. Özellikle reklam, kampanya ve sosyal medya tasarımlarınız etkileyici seviyede olur. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve marka bilinirliğinizi kısa sürede yükseltmeyi hedefler ve uzun vadede ise bilinirliliği yüksek bir marka konumuna gelebilirsiniz. Bir başka önemli konu olan bütçenizi verimli kullanmanızı sağlarlar. Doğru yerde, doğru stratejide, yaratıcı pazarlama çalışmaları yürütürler. Yaratıcı reklamcılık ile 360⁰ pazarlama bakış açısıyla projeler üretirler. Böylece daha düşük reklam bütçelerinde daha yüksek performans elde etmenizi sağlayacaklardır.

Neredeyse tüm kreatif ajanslar, verdikleri hizmet yanında çalışmaların başarıya ulaşması için marka danışmanlığı vermektedir. Bu sebeple marka yönetimi konusunda iyi oldukları için danışmanlık alabilirsiniz. Her kreatif ajans her zaman sizin için doğru ajans olmayabilir, bu yüzden tecrübelerine, başarı hikayelerine ve daha önceki çalıştıkları markaları incelemenizi tavsiye ederim. Anfora Creative Başarı hikayeleri için tıklayabilirsiniz.