Anfora Creative

Kreatif Çözümler Nelerdir?

Kreatif çözümler nelerdir konu başlığı altında sizler için bazı bilgileri derlemek istedik. Bunun başlıca nedenlerinden biri son yıllarda markaların, firmaların kreatif içerikler, çözümler arayışıdır. Bunun yanında karşımıza birçok yerden çıkan kreatif çözümler üreten kişi ve kurumlar. Peki bu kişiler ya da yerler ne kadar kreatif, markaların istedikleri, hayallerinde oluşturdukları kreatifleri ne kadar aktarabiliyorlar. Bunların son dönemlerde kafanızı karıştırdığını biliyoruz. Bu sebeple aslında kreatif çözümler nelerdir, nasıl olmalıdır soruları için bizler neler derlemişiz bakalım.

Kreatif çözümler dediğimizde her şeyden önce markanın doğru analizi gerekmektedir. Örneğin siz daha çok B2B’ye hizmet eden bir sektördeyseniz elbette sizin kreatif içerikleriniz B2C’ye hizmet eden firmalardan farklı olmalıdır. Öncelikle markanın sektörü ve hedef kitlesi objektif analiz edilmelidir. Böylece hitap edilecek kitlelere ve sektöre uygun içerikler ortaya çıksın.

Markanızı/Firmanızı bütün yönleriyle çalışacağınız kişilere ya da ajanslara aktarmanız gerekir . Bunun için istediğinizle ilgili vereceğinizi briefi oldukça açık bir şekilde söylemelisiniz.

Markanız için kreatif çözümler üretilirken;

· İletişim dili ve kanalları geliştirilmesi,

· Markanıza konsept yaratılma süreci,

· Pazarlama stratejileri üretilmesi,

· Markanıza karakter yaratılması,

· Yeni iletişim fikirleri üretilmesi gerekir.

· Yol haritası çıkartılması,

Kreatif içerikleri nerede kullanacağınıza göre de çeşitlilik göstermektedir. Örneğin kreatif çözümler markanızın web sitesinde mi kullanılacak veya sosyal medya hesaplarınızda mı kullanacaksınız? Bu ve bunun gibi soruların cevaplarını en baştan belirlemeniz gerekir. Bu noktada bizlerin tavsiyesi markanıza uygun olacak tasarım dilini oturtmak ve aynı kreatiflikte devam etmesidir. Çünkü kısa sürede yapacağınız ya da kitlelerinize göstereceğiniz kreatif içerikler kitlelerinizin zihninde yer etmesine yetmeyecektir. Sürekliliği olacak olan çalışmalar, sosyal medya yönetimleri kitlelerinizle aranızdaki güven bağını da sağlamlaştıracaktır.

Kreatif çözümler konusunda profesyonel ekiplerden destek almanız hem yaşayacağınız olumsuzlukları önleyecektir hem de daha doğru adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Profesyonel ajansları seçerken daha önce hangi sektörlerde tecrübeleri olduğuna özellikle de nasıl çalışmalar yaptıklarına kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz. Bu noktada ajansların büyüklüğü ya da kaç kişiyle çalıştıkları değil, sizin sektörünüzdeki başarılarına dikkat etmelisiniz.