Anfora Creative

Marka Bilinirliği Artırmak

Marka bilinirliği artırmak her markanın elbette istediği bir şey olduğunu biliyoruz. Peki marka bilinirliğinizi nasıl artıracağınızı bilmiyorsanız sizin için bazı fikirler derledik. İlk önce markalaşma kavramının önemini çok iyi biliyor ve sisteminizi oturtmuş olmanız gerekir. Marka bilinirliğinin başlıca artırma hedeflerinizde halkla ilişkiler alanında gösterdiğiniz çalışmalar ve günümüzün olmazsa olmazı reklamlar çok değerlidir. Markanızın akılda kalıcı bir sloganı, herkesin telaffuz edebileceği adınızın olması çok önemlidir. Hepimizin bildiği markalara baktığımızda akılda kalıcı bir isimleri, sloganları veya müzikleri olduğunu görebiliriz.

Markanız için doğru stratejilerle isim, slogan ve müzik seçerken sektörünüzü incelemeniz rakiplerinizi objektif analiz etmeniz gerekir. Yol haritanız ve stratejilerinizi doğru belirledikten sonra kitleleriniz markanızla bir bağ oluşturmaya başlayacaktır. Bu bağ oluşurken kitlelerinize güven vermeniz ve karşısında konuşabileceği, ulaşabileceği kanalların olması gerekmektedir. Her sektörde markalaşma arttığı için hedef ve potansiyel kitlelerinizin güven sorunu yaşaması normaldir. Marka bilinirliğinizi artırmak için sosyal mecralarda aktif olmanız kitlelerinizin ilgisini çekecektir.

Marka bilinirliği artırma çalışmaları yaparken sektörünüze uygun sosyal mecraları belirleyip kitlelerinizin ilgisini çekecek kreatif içerikler üretmelisiniz. Kreatif içerikler artık her sektör için gereklilik haline gelmiştir. Bu konuda sektörünüzde tecrübesi olan kişi veya ajanslardan destek almanızı öneririz. Diğer önemli konulardan biri de sosyal sorumluluk projeleridir. Markanızın yaşama ve çevreye göstereceği duyarlılık bu alandaki yüksek kitleleri potansiyel kitlelerinize çevirmenizi sağlayacaktır. Bunların yanında kültürel, sanatsal ve sponsorluk işlerine destek vermenizi öneririz. Hangi sektörde olursanız olun kültürel işlere vereceğiniz destek belki de hiç hedef kitlenizde olmayan kişilere dahi marka bilinirliği kazandıracaktır.