Anfora Creative

Marka Bilinirliği

Marka bilinirliği nedir, marka bilinirliğimi nasıl artırırım, bu global pazarda ben de olmalıyım diyorsanız doğru yerdesiniz. Marka bilinirliğinin size en büyük ve en önemli katkısı gelirinize olumlu yönde etki edecek olmasıdır. Marka bilinirliği en basit haliyle hedef ve potansiyel kitlenizin markanızı nasıl gördüğü ve algıladığıdır. Bunu yaparken kitlenizin hatırlamakta zorlanmayacağı bir marka adı, sektörünüze uygun olacak şekilde kurumsal renkler, logolar ve semboller içermesi gerekir.

Marka bilinirliği önemli kılan unsurlardan biri de kitlelerinizin markanızı ve ürünlerinizi doğru algılamasına ve ihtiyaçları olduğu zamanlarda hatırlamasına yardımcı olur. İnsanlar, herhangi bir şey alacaklarında kendi düzenlerinin içerisinde pazar araştırması yaparlar. Bu pazar araştırması; ihtiyaçları olan ürün ile ilgili bilgi toplamaları, diğer kullanıcıların deneyimleri, yorumları, ürünün muadilleri ile arasındaki fiyat farkı gibi bilgiler elde ederler. Marka bilinirliğinizin olması hedef veya potansiyel kitlenizin rakiplerinize göre sizi seçmesini sağlar. Marka bilinirliği yaratarak, potansiyel kitlelerle birlikte hedef kitleniz arasında geniş bir ağ oluşması sağlanır. Yaratacağınız bu ağ sayesinde kitlelerin araştırma ve karar verme aşamalarında ve sonucunda satın alma sürecine yönlendirme yapabilirsiniz.

Marka bilinirliğinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan biri sitenize organik trafik çekmektir. Organik bir trafik oluşturabilmek için SEO çalışmalarına ihtiyacınız vardır. SEO çalışmaları kitlelerinizin ürün ve hizmetlerinizle ilgili arama motorları üzerinden araştırma yaptıklarında sizin markanızın ilk sıralarda çıkmasını sağlar. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SEO çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Marka bilinirliğinde bir başka önemli unsur geri bağlantılardır. Geri bağlantı demek örneğin sosyal mecralar, blog yazıları ve başka web siteleri üzerinden sizin web sitenize verilen bağlantılara denir. Bu geri bağlantılar üzerinden gelen trafiğin sürekli artışı, marka bilinirliğinizi önemli ölçüde etki etmektedir.

Markanıza bir kimlik kazandırmanız çok değerlidir. Markanıza bir kimlik kazandırdıktan sonra sosyal medya pazarlaması için sosyal mecralardaki hesaplarınız marka bilinirliğinizi artırmak için önemli ve üzerine çalışmalar yapmanız gereken bir süreçtir. Sosyal medya hesaplarınızda kurumsal dil ve tasarımlarınız için bir dil oluşturmalısınız. Bu paylaşımlarda tutarlı ve doğru zamanlarda içerikler yayınlamalısınız. Hesaplarınızda aktif olmanız ve kitlenizle sürekli iletişim halinde olmanız onlara güven kazandıracaktır.