Anfora Creative

Marka Yönetimi

Marka yönetimi nedir, dijitalleşen dünyada marka yönetiminde nasıl değişiklikler oldu soruları son zamanlarda şirketinizde/firmanızda fazlasıyla karşılaştığınız sorular arasında olabilir. Bu soruların cevapları için sizlere bu yazımızı hazırlamak istedik.

Bir markanın tüketiciler tarafından nasıl algılandığını, tanımlandığını ve değerlendirildiğini yönetmek için yapılan süreçlerin ve stratejilerin tümüdür. Bu süreçler, markanın bilinirliği, algısı, sadakati, güvenilirliği ve itibarı gibi faktörleri etkileyerek markanın başarısını belirleyen unsurları oluşturur.

Markanın belirli bir stratejiye uygun olarak tasarlanmasını, geliştirilmesini, iletişimini ve pazarlanmasını içerir. Bu, tüketicilerin markayı algılamalarını, tercih etmelerini ve markanın ürün ve hizmetlerine sadık kalacakları bir bağ kurmalarını sağlayarak markanın büyümesine ve başarısına katkı sağlar.

Marka Yönetimi ve Tüketiciler

Marka yönetimi, tüketicilerin beklentilerini anlama, markanın hedef kitlesine uygun olarak konumlandırma, markanın imajını ve mesajını yönetme, markanın rekabet avantajını koruma ve marka değerini artırma gibi konuları içerir. Bu süreçler, markanın uzun vadeli başarısını sağlamak için sürekli olarak değerlendirilir ve yeniden tasarlanır.

Şirketiniz/firmanız için kaçınılmaz gerekliliktir. Peki marka yönetimi nasıl yapılmalıdır kısmına geçelim. Marka yönetiminde ilk önce şirketinizi, işlerinizi, ürün veya hizmetlerinizi doğru ve objektif analiz etmeniz gerekir. Bu analizler sonrasında rakiplerinizi inceleyip kendinize ilerleyeceğiniz yol haritasını çıkarmanız gerekir.

Marka Yönetiminde Marka Bilinirliği

Markaların çoğu zaman ürünün önüne geçtiğini ve ürünü markasıyla kullandığımız zamanları hatırlarsınız. Örneğin Selpak, Kot gibi kullandığımız kelimeler aslında onların markalarıdır. İşte bu nokta da marka yönetiminin önemini bir kere daha anlamış oluyoruz. Çünkü yoğun rekabet ortamlarında markalar farklı jinglelarıyla, sloganlarıyla ya da logolarıyla akıllarda kalarak marka bilinirliğine erişmiş oluyorlar.

Bunu nasıl yapıyorlar sorusuna gelecek olursak; rakipleri analiz ettikten sonra markanıza isim bulmanız gerekir. Marka ismi belirlerken rakiplerinizden ayrılmalısınız ve akılda kolay kalacak bir isim belirlemelisiniz. Motto belirleme kısmında çok uzun olmayan herkesin anlayabileceği bir cümle ve ve kendinizi doğru tanımladığınız bir cümle veya kelime olmalıdır. Marka yönetimi yaparken marka konumlandırma da oldukça önemli bir kısımdır. Kitlenizin ya da potansiyel kitlenizin sizi algılama biçimidir. Bu konumlandırma yardımıyla markanızın pazardaki yeri belli olacaktır ve ürün değeriniz oluşacaktır.

Marka yönetiminde marka ismi, marka mottosu ve konumlandırma kısmında izleyeceğiniz yolları belirledikten sonra markanızın ilk reklamını kurgulamalısınız. Bu hem markanızın itibarı için hem de akılda kalıcılığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Seçeceğiniz müzikten, reklamınızda biri veya birileri oynayacaksa, kullanacağınız metin titizlikle hazırlanmalıdır. Burada kullanacağınız kelimeler herhangi bir kesimi incitmemelidir. İyi reklamları herkes hatırlar. Kötü reklamları da iyi reklamlar kadar bilir ve hızlı yayarlar. Bu da marka itibarını zedeleyeceği sonuçlara neden olur. Bu sebeple marka yönetimi yaparken profesyonellerden destek almanız markanızın geleceği için oldukça önemlidir.