Anfora Creative

Metaverse Nedir?

Metaverse nedir, Metaverse nasıl kullanılır gibi sorularla sık sık karşılaştığımız bugünlerde sizler için tanımlamaya çalışacağız. Metaverse veya sanal evren, insanların hiçbir fiziksel çabası olmadan artırılmış sanal gerçeklik ürünlerini kullanarak sadece zihinsel olarak varlıklarını hissettikleri bir evrendir. Yeni bir evren tanımı hepimizi oldukça heyecanlandırıyor. Son zamanlarda meta tanımını Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg’in yayınladığı videoda bünyesinde olan sosyal medyaların marka ismini meta olarak değiştirdiğini izlemiştik.

Metaverse konseptini incelediğimizde ilk olarak Neal Stephenson tarafından 1992’de yazılan bilim kurgu romanı Snow Crash’de geçtiğini görebiliriz. İnsanların özellikle gençlerin uzağında olmadığı ve yabancılaşma yaşamadığı Metaverse aslında bilim kurgularla ve video oyunlarıyla bu oyun sitelerinin en büyük örneği Fortnite düşündüğümüzde aramıza katılmaya başlamıştı. Fortnite’n avatarlarından rapçi Travis Scott hatırlarsanız 5 sanal konser vermişti ve bu konserlere 12 milyondan fazla oyuncu takip ederek katılmıştı.

Metaverse evrenine giriş yapan şirketler

  • H&M
  • Nike
  • Coca Cola
  • Aglet
  • Gucci
  • Yapı Kredi

Metaverse’de birçok teknik sorunlar, iyileştirilmesi gereken yerler olsa da ‘Snow Crash’ gibi bir çevrimiçi bir dünya yaratabilmek için Facebook Reality Labs’ı yönetici Andrew Bosworth’unda dediği gibi “Bu ürünlerin çoğu ancak önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde tamamen hayata geçirilecek” olduğunu belirtmiştir.

Facebook meta adına geçtiğini duyurduğu videoda yeni bir dünya yaratmak için çalışmalarına devam ederken kullanıcıların dokunma hissini de kazanabilmeleri için bir eldiven geliştirdiklerini açıklamıştı. Birçok kişinin sahip olmak isteyeceği bir eldiven olduğu düşüncemiz, bizleri de eldiven konusunda oldukça heyecanlandırıyor.

Metaverse ile ilgili bir başka açıklama da Microsoft’tan gelmişti. Microsoft Metaverse ofisini kuracağını açıklamıştı. Son dönemlerde pandemi ile hayatımıza dahil olan evden çalışma modelini göz önünde bulundurduğumuzda Metaverse ofislerin birçok şirketin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Bunu yaparken Teams üzerinden toplantıya girecek olan çalışanların görüntü ve sesleri yerine kendi avatarları ile katılacaklarını ve kendilerini daha iyi sergileyeceklerini belirttiler. Toplantı ortamları genellikle gergin geçen, katılımcıların kamera açmaya çekindiği ortamlar olduğunu da düşündüğümüzde herkesin kendi yaratacağı avatarlarla katılmaları kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır.