Anfora Creative

Reklam Ajansı

Reklam ajansı; artık her yerde gördüğümüz, sosyal medya reklamlarımızda dahi karşımıza çıkan markaların gerekliliği haline gelmiş bir sektördür. Fakat her ajans doğru ajans mıdır? Bu noktada ajansları eleştirmeniz değil, taleplerinizi doğru analiz etmeniz gerekmektedir. Bir ajans ile çalışmaya karar vermeden önce neler yapıyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz? Size uygun ajansı seçmekte zorlanıyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık.

Reklam Ajansı Hizmetleri Nelerdir?

Reklam ajansı hizmetlerine baktığımızda geleneksel reklam hizmetleri ve dijital reklam hizmetleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Geleneksel reklam hizmetleri içerisinde afiş, broşür, araç giydirme, billboard çalışmaları gibi reklam hizmetleri bulunmaktadır. Geleneksel reklam hizmetleri birçok firmanın tercih ettiği hizmet çeşididir. Fakat dijital reklam çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise dijital reklamların ölçümlenebilir ve artık hepimizin bir dijital kimliğinin olmasıdır.

Dijital reklam hizmetleri; sosyal medyadan, arama motoru reklamlarına, sms pazarlamadan e-mail pazarlama yöntemlerine kadar birçok alanda reklam faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital üzerinden yapılan reklam çalışmaları stratejinizdeki değişiklikler için de oldukça değerlidir. Geri dönüşlerini görebileceğiniz ve performanslarını inceleyebileceğiniz için bir sonraki hamlenizi sonuçlara göre şekillendirmeniz daha kolay olacaktır.

Reklam ajansı seçimi yaparken hangi alanlarda faaliyet göstermek istediğinizi belirlemelisiniz. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız ve şirketinizi pazarlama stratejilerinize kadar sizlerle bir departmanınızmış gibi çalışacak bir ajans istiyorsanız sizlere tavsiyemiz 360 derece hizmet veren bir reklam ajansı ile çalışmanız yönünde olacaktır.

Reklam ajansı ile görüşmeye başladığınızda markanız/firmanız için istediğiniz her şeyi aktarmalısınız. Böylelikle sizleri hızlı tanıyıp analiz etmelerine olanak sağlamış olacaksınız. Eğer yeni kurulan bir markaysanız tecrübeli bir ajans ile çalışarak sizlere sunmuş oldukları pazarlama planlarına ve yol haritasına özen göstererek ilerlemenizi tavsiye ederiz. Bu konuda ajansın tecrübeli olup olmadığını daha önceki marka inşası örneklerini isteyerek görebilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz reklam ajansını belirlediyseniz sizler için hazırlamış oldukları planlara uymalısınız. Bu noktada yeniliklere açık olmanız markanızın gelişimi için önemlidir. Çünkü sizin göremediğiniz noktaları görerek sizlere farklı bakış açıları sunacaklardır. Bu bakış açıları sizlerin her zaman hoşunuza gitmeyebilirler. Lakin değişen dijital çağda bizlerin isteklerinden öte hedef ve potansiyel kitlelerimizin görmek istedikleri daha değerlidir. Burada unutmamalıyız ki markamız için önemli olan kitlelerimizin bizlere olan geri dönüşleridir.