Anfora Creative

SEO Nedir? SEO Çalışmaları Nasıl Yapılmalıdır?

SEO nedir dersek; öncelikle açılımı ile başlamak gerekir. SEO İngilizce’de ‘Search Engine Optimization’ın kısaltılmış halidir. Peki nedir bu ‘Search Engine Optimization’? Türkçede ‘arama motoru optimizasyonu’ ya da ‘arama motoru optimize edici’ olarak kullanabiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse; SEO çalışmaları web sitenizin arama motorlarında daha kolay tarama yapılmasına olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilip web sitenizin optimize edilmesi amaçlanan anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseklere taşınmanızdır.

SEO Çalışmaları Size Ne Katkı Sağlar?

SEO çalışmalarının size başlıca katkısı arama motorlarında üst sıralarda yer almanızdır. Son zamanlarda “SEO nedir veya SEO neden önemlidir?” sorularını kendinize çok sık sorabilirsiniz. Markanızın online bilinirliğini güçlü kılan dijital pazarlama faktörleri arasında yer alan arama motoru optimizasyonu, şüphesiz büyük öneme sahiptir.Üst sıralarda yer almak günümüz online rekabet ortamında oldukça değerlidir.

Hizmet ve ürünlerinizle üst sıralara yükselip rakiplerinizden ayrışırsanız markanızın görünürlüğünü arttırıp, daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. Bunun için en önemli unsurlardan biri doğru dijital pazarlama planına sahip olmanızdır. Doğru dijital planına sahip olmanız için deneyimli bir dijital reklam ajansı ile çalışmalısınız.

Bu konu ile ilgili çalışabileceğiniz ajanslar;

  • Dijital Reklam Ajansları
  • Dijital Pazarlama Ajansları
  • SEO Ajansları
  • 360 Derece Ajanslar

Çünkü deneyimli bir ajansın SEO çalışmaları yaptıkları markalara olan katkılarını ve istedikleriniz doğrultusunda ulaşacağınız başarıyı görebilirsiniz. SEO çalışmaları yapmamış ya da yeni başlayan ajanslar sizi geriye çekebilir. SEO çalışmaları markanızın görünürlüğünü arttırmayacaktır. Anfora Creative olarak 10 yıldır bu işi hakkıyla yaptığımızı pek çok kez kanıtladık. (Bkz: Başarı Hikayelerimiz)

Site İçi SEO Nedir? SEO çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlayabilmesi için bir takım teknik düzenlemelerin yapılmasıdır. Site içi çalışmalarda arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramasına yardımcı olur. Sitenizin düzenli olarak taranması görünürlüğünüz için önemlidir.

Arama motorları sitenizin içeriğiyle ilgili tarama yaparken ziyaretçilerin deneyimlerini ön planda tutar ve sitenizin algoritmasını o deneyimlere doğrultusunda oluşturur. Çünkü arama motorlarının amacı ziyaretçilerin ya da ziyaret edecek kişilerin istediği sonuçları en pratik şekilde onlara sunmaktır.

SEO çalışmaları sırasında özgünlük çok önemlidir. Eğer başka sitelerin yazılarını, kullandıkları anahtar kelimeleri kullanırsanız bu doğru bir SEO çalışması olmayacaktır. Özgünlüğünüzü kaybetmeniz sizi geriye atacaktır. Doğru SEO çalışmaları ile hedef kelimeleri belirlemek sizi arama motorlarında üst sıralara çıkararak, kullanıcıyı da en kaliteli içeriğe ulaşması için size yönlendirecektir.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nedir?

Site dışı SEO çalışmaları esnasında birçok farklı teknik uygulanabilir. En önemlilerinden biri ise yüksek backlink sayısı elde etmektir. Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine verdiği linktir, başka bir deyişle geri bağlantıdır. Fakat buradaki kritik konu arama motorlarında manipülasyonla backlinklerin olmamasıdır. Bu durum arama motorları tarafından doğru bulunmazlar.

Çünkü backlinklerin değerlerini ziyaretçi etkileşimleri belirler. İçerikle ilgisi olmayan backlinkler arama motoru tarafından spam olarak görülebilirler. Bunun sebebi ise, backlinklerin arama motorları tarafında bir referansa sahip olmamasıdır. Backlinklerin doğru bir şekilde ayarlanması ziyaretçiler tarafından referans verilmenizi sağlayacaktır.

Bir diğer uygulanabilecek teknik ise sosyal medya paylaşımlarına web site linkleri eklemektir. Sosyal medya paylaşımları da arama motorları sıralamalarında etkili bir site dışı SEO çalışmaları olarak kullanılmaktadır. Markanızın gelişmelerini, kampanyalarını sosyal medya hesaplarınız üzerinden web site linkleriniz ile etkili paylaşmanız web sitenize bilinirlik kazandırırken size backlink de sağlayacaktır.

Bunların yanında dijital PR çalışmaları markanızla ilgili saygınlığını arttırmak, dijital mecralara yansıyan olumsuzlukların etkisi azaltmak ve olumlu bir hale dönüştürmek için internet sitelerinde, bloglarda, sosyal medya ve haber sitelerinde yayınlanan içeriklerin hepsi SEO çalışmalarını kapsar. Aşağıdaki link üzerinden Instagram ve Facebook hesaplarımıza ulaşabilirsiniz.