Anfora Creative

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi son yıllarda gittikçe önemi artmıştır. Çağımızda üniversitelere bölüm olarak girmeye başlayan bir iş koludur. Markalar/Firmalar için önemine gelecek olursak, herkesin dijital kimliği olduğu bu çağda sosyal mecralarda yer almamak marka bilinirliğini oldukça geriye çeken bir süreç olacaktır. Sosyal medya yönetiminde nelere dikkat edilmeli, her mecrada olmak gerekli mi gibi sorularla sıkça karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sorularınızı cevaplayacağız.

Sosyal medya platformları her geçen gün önemini gittikçe artırmaya devam etmektedir. Son dönemlerde hayatımıza metaverse ve NFT gibi terimler girmiştir. Bu gibi terimlerle ilerleyen dönemlerde artık her şey dijitalde olacak gibi görünmektedir. Herkes bu kadar dijitalin içerisindeyken markaların olmaması mümkün değil. B2B de olsanız B2C de olsanız olmanız gereken sosyal mecralar vardır.. Sosyal medya yönetiminin içerisine nelerin girdiğine birlikte bakalım istedik.

Sosyal medya yönetimi hizmetinin kapsadıkları

· Hedef kitlenin belirlenmesi

· İçerik yönetimi

· Görsel kimlik oluşturulması

· Hedef kitle analizleri

· Özel gün paylaşımları

· Sosyal medya reklamları

· Markaya uygun sosyal medya dili oluşturulması

Sosyal medya yönetiminde hedef kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir. Markanın hangi sosyal mecralarda olması gerektiğine karar verildik.. Sıradaki aşamada kitleye hitap edilecek kurumsal dilin belirlenmesi gerekir. Belirleyeceğiniz dil oldukça önemlidir. Sosyal medyanın kitlenizle iletişim kuracağınız alan olduğunu unutmayın. Markanıza göre belirleyeceğiniz dil, paylaşım yazılarınızda da gelen mesajlarda da kullanacağınız dildir. Farklılık gösteren dil kullanımınız kitlenizi kötü etkiler.

Sosyal medya yönetiminde bir önemli konu da paylaşımlardır. Paylaşımlarınızın kitlenize uygun kreatif çalışmalarla yapılmış olması potansiyel kitlenizin de ilgilisini çeker. Sosyal medya yönetimi yaparken paylaşım saati ve günlerinin de önemini atlamayarak, kitlenizi objektif analiz etmeyi atlamamalısınız.

Sosyal medya yönetiminde sanırım hepimizin en çok bildiği konu reklamlar. Reklamlar sosyal medyada da önemini artırmıştır. Örneğin Instagram’da paylaşımlara bakarken veya hikayeleri izlerken araya giren reklamları hepimiz görüyoruz. O reklamlardan etkilenip takip etmediğimiz sayfaları takip etmeye başlıyoruz ve ürünle ilgili araştırma yapıyoruz. Sosyal mecralar üzerinden oluşturacağınız reklam kampanyalarınızı ölçebilirsiniz ve hedeflediğiniz kitleye gösterebilirsiniz. Bu da bütçenizden tasarruf ettirecektir ve doğru kişilere hitap etmenizi sağlayacaktır.