Anfora Creative

Sosyal Medya Yönetimi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Başlıklar

Sosyal medya yönetimi son zamanlarda sıkça duyulan ve özellikle markaların aşina olduğunu bir konudur. Sosyal medya yönetiminin neden önemli olduğundan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Önemiyle ilgili yazımıza bakmak için; Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Sosyal medya yönetimi kısaca özetlersek şunları sıralayabiliriz. Sosyal medyada sayfa ve hesaplarının nasıl verimli kullanılacağı ve bu süreç içerisinde hangi yolların izleneceği, acil durum olduğunda hangi yöntemlerin ne şekilde yönetilmesi gerektiği, marka yönetiminin nasıl olması ve bunun yanında planlanması gibi tüm bunların koordine edilmiş bir şekilde yönetilmesi diyebiliriz. Bu noktada seçeceğiniz ajansın önemi oldukça yüksek oluyor. Sosyal medya yönetiminde başarılar elde etmemiş ya da yeni başlayan bir ajansla çalışmanız sizi yükseltmeyip, zarar görmenize de neden olabilir.

Günümüz teknolojisinde birçok amacı olan sosyal medya çok güçlü ve önemli pazarlama stratejilerinden biridir. Bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemi gün geçtikçe artmıştır ve daha bilinir bir hale gelmiştir.

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Kitle

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekilen konulara baktığımızda ilk başta hedef kitle gelir. Sosyal medya yönetimi yaparken belirleyeceğiniz kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanları ve nelerden hoşlandıklarını bilmeniz hazırlayacağınız paylaşım ve reklamlar için çok önemlidir. Örneğin anketler yaparak ayrıntılı, kolay ulaşabileceğiniz bilgiler de elde edebilirsiniz. Bu sayede sosyal medya paylaşımlarınızla hedef kitlenizin ilgisini daha çok çekecek gönderiler paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde İçerik

İçerik yönetimi kısmına bakacak olursak; kaliteli ve özgünlüğü yüksek bir sosyal medya hesabınızın oluşu markanızın, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına yani bilinirliğine büyük oranda yardımcı olacaktır. Bunu yapabilmek için içeriklerinizin özgün ve anlaşılır bir biçimde olması gerekmektedir. İçerik yönetimi, sosyal medya hesaplarınız için en temel taşlarından biridir. Böylelikle hedef kitlenize hem daha çabuk ulaşmış olursunuz hem de akılda kalıcı olursunuz.

Sosyal Medya Yönetiminde Rakip Analizi

Rakip analizi yapmanız size benzer diğer markaların yaptıklarını görmeniz ve rekabete girebilmeniz açısından çok önemlidir. Rakiplerinizin güncel paylaşımları, hangi konulara daha çok önem verdiklerini ve ilgi çekmek için kullandıkları yöntemleri görmeniz izleyeceğiniz yol haritası için size yön verecektir. Sosyal medya kanallarınızı her zaman rakiplerinizden daha aktif, verimli kullanmalı ve bunları doğru içeriklerle desteklemeniz gerekmektedir.

Bu konuda paylaşım saatleriniz de etkili olacaktır. Paylaşım saatlerinin önemi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz; bkz. Paylaşım saatlerinin önemi. Kitlenizin hangi günler ve saatlerde sosyal medyada olduğunu bilmeden paylaşım yapmanız, ya da istediğiniz zaman reklam çıkmanız size doğru bir dönüş getirmeyebilir ve ulaşmak istediğiniz kitle tarafından talep ettiğiniz dönüşleri alamayabilirsiniz. Bunların hepsini düşündüğümüzde hem sosyal medya yönetiminin hem de çalışacağınız ajansın önemini görebilirsiniz.