Anfora Creative

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Sosyal medya yönetimi artık hayatımızın çok büyük bir kısmını etkiler oldu. Sosyal medyaya hiç bakmadan geçirdiğimiz günler olduğunu pek düşünmüyoruz. Oradan arkadaşlarımızın yaptıklarını görebiliyor, beğendiğimiz ve unutmak istemediğimiz anları dijital albüm gibi kullanabiliyoruz. En önemlisi işimizi geliştirebiliyor ve görünür kılabiliyoruz.

Peki Sosyal Medya Yönetimini Nasıl Yapıyoruz?

Sosyal medya yönetimini zaten biliyorum’, ‘kendi hesabımda ilgi çekici ve eğlenceli’ neden bir ajansın yardımına ihtiyacım olsun ki kısmında biz devreye giriyoruz. Çünkü bir reklam ajansının size ve markanıza olacak olan katkıları hayal ettiğinizden daha fazla.

Nasıl mı? O zaman ilk önce reklam ajansından başlayalım. Reklam ajansları sosyal medya yönetimi konusunda oldukça titiz davranır. Çünkü akıllı telefonların kullanımının artması sonucunda sosyal medya kullanım oranı çok yükselmiş ve içerik geliştirme konusunda da sınırsız bir hale gelmiştir. Bu sebeple de sosyal medya alanları gerçek bir reklam ve tanıtım alanına dönüşmüştür. Kabul etmeliyiz ki sosyal medya, önemli reklam ve tanıtım araçlarındandır ve etkili bir gücü vardır.

Etkili ve yaratıcı tasarımlar üretip, markanızın öne çıkmasını sağlarız. Ürün ve hizmetlerinizin daha önde olması için etkili reklam ve tanıtım kampanyaları düzenleriz. Yaptığımız çalışmalar sadece sosyal medyanızı etkilemez, marka itibarınızın ve kalitenizin artmasına da katkı sağlar. Çünkü sosyal medya üzerinden itibar kaybeder, tepki çekerseniz bu çok hızlı yayılır. Sonrasında ulaşmak istediğiniz/isteyeceğiniz potansiyel müşterilerinizi de oldukça etkiler.

Sosyal Medya Yönetimini Kullanmamanız Markanızı Nasıl Etkiler?

Hizmeti almadığınızda her şeyden önce rakiplerinizle rekabete girmeniz çok zorlaşacaktır. Kullandığınız sosyal mecralarda belirlenecek olan hedef kitleye tasarımlarımızla, farklı oluşumuzla hitap etmeniz hem akılda kalıcı olmanızı sağlayacaktır hem de rekabet ortamı oluşturacaktır.

Sosyal medyada görünür olmazsanız ürün ve hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun markanızı geriye atacaktır. Neredeyse artık herkesin bir dijital kimliği olduğunu düşünürsek markanızın etkilenmemesi mümkün değildir.

Size Nasıl Katkı Sağlarız?

Öncelikle markanız için stratejik planlama çıkarırız.

Bunu yapmamız hedef kitlenin belirlenmesinde, arz talebin karşılanmasında markanın güçlü, zayıf yanlarını görüp, geliştirilebilir alanlarını analiz etmemizde öncülük eder. Sonrasında marka ve rakip analizi kısmı gelir.

Burada ise rakiplerin kimleri hedef aldıklarını ve sosyal mecraları nasıl kullandıklarını incelememiz, neleri yapmamamız ve nasıl farklı olmamız gerektiğini görmemizi sağlar. Ardından kurumsal hedefler belirleriz. Kampanyalarınız içerikleri, günlük, haftalık, aylık planlamalar, hedef kitlemizin isteklerine göre oluşturacağımız algoritmalar ve markanın bilinirliğine yoğunlaştığımız alandır.

En önemli kısımlardan biri olan ise profesyonel içerik üretim kısmıdır. Eğer doğru bir içerik planlamanız yoksa ve sosyal medyanın dinamiklerine uygun yenilikçi, dikkat çekici ve yaratıcı paylaşımlar yapamıyorsanız hedef kitle, rakip araştırmaları gibi temel birikimleriniz bir işe yaramaz. Sosyal medya yönetimi konusunda ajansımız tam olarak bu noktada devreye girerek yaratıcı tasarımcılarla birlikte markanız için en iyisinden çok daha fazlasını yapar.

Gelelim reklam planlaması bölümüne, çok fazla reklam çıkmak markanın çok görünür olduğunu anlamına gelmez.

Doğru zamanda doğru reklamlarla hedef kitlemize hitap etmek size daha doğru geri bildirimler kazandırır. Aynı zamanda da tasarruf etmemizi sağlar. (Bkz: Dijital ajans ne işe yarar?). Son olarak siz neler yaptığımızı görmek istediğinizde aylık gerekli bilgileri sizlere rapor ediyoruz. Bu konuda uzman ekibimize güvenebilir ve rahatlıkla raporları yakından takip edebiliriz. Sosyal medyanın etkisi markanız için düşündüğünüzden çok daha fazlası.