Anfora Creative

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi artık çağımızın vazgeçilmezi durumundadır. İlk önce sosyal medya yönetimi nedir sorusu ile başlayalım.

Gündelik hayatlarımızda sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanıyoruz. Birçok sosyal medya kanallarına hakimiz ve sık sık paylaşımlar gerçekleştiriyoruz. Fakat bir kişinin sosyal medya hesaplarını aktif ve kendine göre etkili bir biçimde kullanabiliyor olması ile profesyonel sosyal medya yönetimi arasında ciddi farklar var. Sosyal medya yönetimi; analizlere dayalı, pazarlama stratejileri olan ve sektörünüze uygun olarak rakiplerinizden fark yaratan içerikleri barındırmaktadır. Bu çalışmaları yaparken en önemli olan süreç sosyal medyada kullanılan dil ve tasarım dilinin belirlenmesidir. Bundan dolayı sosyal medya mecralarında aktif olmak isteyen bir markanın süreçleri doğru yönetebilecek olan bir ajans ile çalışması gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetiminde Doğru Ajans Seçimi

Sosyal medya yönetiminde ajans seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz konusunu birlikte inceleyelim. Öncelikle rakiplerinizin hangi sosyal medya kanallarında aktif olduğuna bakabilirsiniz. Böylelikle bir ajans ile görüştüğünüzde isteklerinizi daha net aktarabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz ajansa isteklerinizi doğru bir şekilde aktardığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle sizler için araştırmalar ve analizler yaparken sizin isteklerinizin doğrultusunda da ilerleyebileceklerdir.

Sosyal medya yönetiminde ajans seçimi yaparken bir diğer önemli nokta ise seçeceğiniz ajansın sektörünüz ve istediğiniz sosyal medya kanallarındaki tecrübeleridir. Sosyal medya kanallarında her şey çok hızlı tüketildiği için farkında olmadan yapacağınız bir hata çok hızlı itibar kaybına sebep olabiliyor. Bunun örneklerini birçok büyük firmada da görmüştük. Ajans seçimi yapmadan önce çalıştıkları veya halihazırda çalışıyor oldukları markalarını incelemeli ve yönettikleri sosyal medya hesaplarına bakmalısınız. Hatta içerisinde referans olarak gösterdikleri markalardan da iletişime geçmenizi öneririz.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için maddeledik.

1- Yaratıcı olun,

2- Stratejinizi belirleyin,

3- Tasarım dilinizi oluşturun,

4- Kitlelere hitap edeceğiniz dili kesinleştirin,

5- En önemlisi ise özgün olun.

Sosyal medya yönetiminde en önemli olan 5 adımı sizlerle paylaştık. Bu süreçler kolay gibi gelse de zaman ve tecrübe gereklidir.

Sosyal medya yönetimi hizmetimizde sizler için neler yapıyoruz?

– Markanızı ve rakiplerinizi analiz ediyoruz,

– Sektörünüze uygun sosyal medya kanallarını belirliyoruz,

– Belirlediğimiz sosyal medya kanallarında kitlelerinize uygun paylaşım saatlerini, günlerini analiz ediyoruz,

– Sektörünüze uygun içerikleri özgün ve yaratıcı olarak tasarlıyoruz.

Sosyal medya yönetimi ile ilgili referanslarımız için başarı hikayelerimizi ve tasarım sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.