Anfora Creative

Sosyal Medya Yönetiminde Merak Edilenler

Sosyal medya yönetimi artık hepimizin bildiği bir iştir. Sosyal medya yönetimini bu kadar değerli yapan hepimizin gün içerisinde uzun saatlerini farklı sosyal mecralarda geçiriyor olmamızdır. Hepimiz bu kadar sosyal medya içerisindeyken neden reklamlarınız, ürünleriniz yani markanız orada olmasın? Kitlelerinize en kolay ulaşabileceğiniz bu ortamlar aynı zamanda size yaptıklarınızı örneğin çıktığınız reklamları, gönderileri gibi birçok şeyi ölçümleme imkanı da sağlar.

Sosyal medya yönetiminde en çok merak edilen konulardan bazıları şu şekildedir. Hikaye paylaştım, gönderi paylaştım ya da reklam kampanyası oluşturdum bunlar kimlere ulaştı? Ulaştığı kişiler benim hedef ya da potansiyel kitlem mi? Hangi saatlerde ya da günlerde çıkmalıyım ki hedef kitlem bunları görebilsin? Sosyal medya yönetiminde doğru saat seçimleri ile ilgili yazımızı okumak isterseniz, tıklayınız. Bu sorular kafanızı karıştırıyor olabilir, kafanızın karışıklığını gidermek için bu nokta da size bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Sosyal medya yönetiminde markanız için ilk önce doğru olacak sosyal mecraları belirlemelisiniz. Örneğin siz bir ayakkabı satıcısıysanız Instagram’da sayfanız olması çok değerlidir. Çünkü modellerinizin görsellerini direk potansiyel müşterilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Instagram’da hesap açtığınızı varsayalım, ürünlerinizin fotoğraflarını nasıl paylaşmalısınız? Sosyal medya hemen hemen herkesin rekabet içerisinde olduğu bir alan olduğu için rakiplerinizden her zaman farklı olmalısınız. Rakiplerinizi doğru analiz ettiğinizden emin olun. Sosyal medya yönetiminde belirlediğiniz hedef, potansiyel kitleniz nelerden hoşlanıyor, nasıl paylaşımlar onların ilgisini çeker iyi tespit etmelisiniz.

Sosyal medya yönetiminin en çok kafa karıştıran tarafı genelde bu olur. Hedef kitle, potansiyel kitle diyoruz ama kim bunlar, nasıl bulabilirim? Hedef kitle belirlerken sunacağınız ürünlerinizi objektif bir şekilde analiz etmelisiniz. Ürünleriniz hangi kesime daha çok hitap ediyor, hangi yaş aralığı bu ürünleri kullanmak ister ya da kullanıyor? Örneğin siz gençlere yönelik modeller üretiyor fakat reklamlarınızı 50-60 yaş üzeri insanların göreceği alanlarda kampanyalar olarak hazırlıyorsanız geri dönüş alamamanız ya da satış yapamamanız kaçınılmaz olacaktır. Sosyal medya yönetimi yaparken sizin ürünlerinizin dikkatini çekeceğini düşündüğünüz hedef kitlenizin başka hangi alanlara ilgi duyuyor veya takip ediyor doğru tespit etmelisiniz.

Sosyal medya yönetiminin zor kısımlarından biri de tasarımdır. Paylaşımlarınız için hazırlayacağınız görseller özellikle gençlere hitap ediyorsanız güncel ve özgün olmalıdır. Bütün platformları takip ediyor olmalısınız. Örneğin Netflix’te o hafta çok popüler bir konu var ya da dünyada olan herhangi bir durum insanlar tarafından bir anda popüler hale geldi. Sosyal medya yönetiminde bu noktada hemen real time marketing yani gerçek zamanlı pazarlama yapmanızı öneririz. Hem gündemin takipçisi olduğunuzu hem de kitlenize daha samimi bir yaklaşım sağlayabilirsiniz. Aslında gerçek zamanlı pazarlama stratejisine hepimiz sosyal medyalarımızdan hakimiz, elbet bir markanın gerçek zamanlı pazarlamasını görmüşsünüzdür.

Sosyal medya yönetimi basit görülse de aslında zorlu bir iştir. Her yönünü doğru planlamak ve belirlediğiniz stratejilere uyarak ilerlemeniz gerekmektedir. Günlük ya da haftalık yol haritası değiştirmeniz hedef kitlenizde değişimlere yol açabilir. Bu da hedef kitlenizde karışıklıklara neden olabilir. Eğer yeni başladıysanız veya işin içinden çıkamıyorsanız kesinlikle profesyonel destek almanızı öneririz.